Teaching math in the modern age..

Just had to post this, because even though it’s humorous it has more than a little truth in it. Talk about dumbing down.

The author of the joke relates…
Last week I purchased a burger for $1.58. I handed the cashier $2.00 and started digging for some change. I pulled out 8 cents and gave it to her. She stood there with $2 and 8 cents. She looked bewildered, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register.
I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she burst into tears.

The incident got me thinking about how our kids were learning math in school (or not).

Teaching Math In 1950: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5ths of the price. What is his profit?

Teaching Math In 1960: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5ths of the price, or $80. What is his profit?

Teaching Math In 1970: A logger exchanges a set “L” of lumber for a set of “M” of money. The cardinality of set “M” is 100. Each element is worth one dollar. Make 100 dots representing the elements of the set “M.” The set “C,” the cost of product ion, contains 20 fewer points than set “M.” Represent the set “C” as a subset of set “M.” Answer this question: What is the cardinality of the set “P” of profits?

Teaching Math In 1980: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

Teaching Math In 1990: By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the forest birds and squirrels feel as the logger cut down the trees. (There are no wrong answers)

Teaching Math In 2000: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $120. How does Arthur Anderson determine that his profit margin is $60?

Teaching Math in 2005: El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production es . . . .

Advertisements

3 thoughts on “Teaching math in the modern age..

  1. That was the best post I’ve read today dude. As true as the day is long. And I know, cause back in the ’90’s I was hauling and delivering logs, and I actually had a girl ask me (in Vermont) if that was my truckload of “tree carcasses” outside of a convenience store.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s